Xavier Pauchard kimdir? Tolix Sandalye nedir?
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :16 Şubat 2019 13:15

Xavier Pauchard kimdir? Tolix Sandalye nedir?

Xavier Pauchard, 1880'de Morvan bölgesinde doğan Fransız Avangard tasarımcıydı. İkonik bir endüstriyel tasarımın yaratıcısı olarak dünya çapında tanınmaktadır.
Metalurji devriminden ilham alan Pauchard, dayanıklı ve uzun ömürlü bir malzeme olan galvanizli çelikten ürünler üreten ilk kişi oldu. Aile geleneğini takiben, çinko çatılar inşa etmeye başladı ve zaman içinde atalarının yeteneklerinden yararlanarak benzersiz bir ürün yarattı. Çeliği erimiş çinkoya batırmaya karar verdi ve en zorlu hava koşullarına dayanabilecek dayanıklı bir örtü oluşturdu.
20. Yüzyıl mimari alanda bir şeyle tanınırsa, o da bu yeniliktir. Eski kuralları çiğneme, deneme zamanı gelmişti. Devrimci sanata merhaba dedi. Her zaman olduğu gibi aynı malzemeleri kullanarak, hiç düşünülmemiş tasarımları başarabilecek yeni sanatsal eğilimler ortaya çıkmaya başladı. İşlevsellik, estetik ve kalite güçlendi ve hepsi Tolix tasarımlarında görülebiliyordu. İlk olarak Fransız savaş gemileri için ürettiği Tolix sandalye’yi tüm dünya benimsedi. Savaş gemilerinde kullanılmasını sağlayan en büyük etmen ise sağlam, kullanışlı ve istiflenebilir olmasıydı. Bugün endüstriyel tasarım alanında en önde gelen modeller arasında gösteriliyor Tolix sandalye.

Kullanım alanları

Bu sandalyenin kullanım alanı oldukça geniştir. Dış mekanda ve iç mekanda kullanılabilir. Statik boyalı olduğu için, dış mekan şartlarına (güneş, nem vb.) dayanıklıdır. Galvanize çelikten imal edilmiş olanlar ise kesinlikle paslanmaz ve herhangi bir boyaya ihtiyaç duymaz. (Vernik hariç) Metalik, orijinal renkte kullanmak isterseniz vernikli olarak alabilirsiniz. Vernik, saydam bir koruyucu çeşididir. Renksiz vernik uygulaması renkli statik boyama kadar etkili ve sağlıklıdır. Türkiye’de ve dünyada oldukça fazla cafe, restoran ve diğer bilimum mekanı süsleyen bu model ile endüstriyel dizayn etmek istediğiniz mekanlarınızda şık uyum yakalayabilirsiniz.