Ünlü Sandalye Modelleri İle Mekan Tasarımları
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :27 Şubat 2019 20:54

Ünlü Sandalye Modelleri İle Mekan Tasarımları

Ünlü tasarımcıların sandalyeleri ile yaratabileceğiniz mekan önerileri

Sandalyeler ünlü tasarımcıların ellerinde harika eşyalara dönüşebiliyor. Her türlü mekana yakışabilecek tasarım sandalye modelleri ile güzel bir mekan yaratmak zor olmasa da, biraz fikre ihtiyacınız olabilir. İşte, en iyi tasarımcıların sandalye modelleri ile birkaç fikir:

1. Eames Sandalye

eames sandalye ile mekan tasarımı

Eames sandalye, bildiğiniz üzere en bilinen tasarım sandalye modeli. Tasarımını, ünlü mimar Charles Eames yaptı. Eero saarinen’in masasıyla harika bir uyum sağlayan Eames sandalye, aslında minimalist görüntüsüyle her mekana uyum sağlar. İskandinav tarzını en iyi yansıtan sandalye modelidir aynı zamanda. Bu tüm dünyaca kabul edilmiştir.

2. HAY sandalye

hay sandalye ile mekan tasarımı

Danimarkalı tasarımcı Hee Welling’in en ses getiren tasarımı olan HAY sandalye, About a Chair koleksiyonunun değerli bir parçası. Eames sandalye gibi bu sandalye modeli de son derece minimalist ve her mekana uyum sağlıyor. Kayın ağacı ahşap ayakları ve polipropilen malzemesi sayesinde uzun süreli kullanım vaadediyor. Plastik sandalyeler arasında en sağlamı olarak da bilinir.

3. Masters Chair

master sandalye ile mekan tasarımı

Masters Chair, Türkiye’de bir çok isimle anılıyor. Bunların en bilinenleri sarmal sandalye, master sandalye gibi isimleri. Bu sandalyenin özelliği zarif çizgilere sahip olması. Bunu da üç ünlü sandalye tasarımcısının sandalyelerinin çizgileriyle yapıyor. İç içe geçen üç çizgi dikkatinizi çekmiştir. Bu sandalye hem iç mekanda hem de dış mekanda tercih ediliyor. Bir kış bahçesi tasarlıyorsanız bu sandalyeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4. Elizabeth Sandalye

elizabeth sandalye ile mekan tasarımı

Barok stilini en iyi yansıtan sandalye modeli olduğunu içeriklerimizde sürekli söyleriz. En çok kullanıldığı alanlar evler ve üst düzey kaliteli mekanlar. Bunun sebebi tabii ki fiyatı ve tasarımı. Polikarbondan üretilmiş bu model, daha çok iç mekan sandalyesi olarak kullanılır.

5. Tolix Sandalye

tolix sandalye ile mekan tasarımı

Örneklerimiz sürekli plastik sandalyeler üzerinden gitti. Bu örneğimizde ise en bilinen metal sandalye modeli olan Tolix Sandalye örneğini vereceğiz. Tolix sandalye, endüstriyel tasarımın en önemli parçasıdır. Daha çok genel geçer ihtiyaçlar için üretilmiş olsa da, ünü bütün dünyaya yayılmıştır. Fransız tasarımcı Xavier Pauchard tarafından tasarlandı ve ilk üretilme amacı Fransız savaş gemilerinde kullanılmasıydı. Tabii savaş gemisi gibi bir ortamda kullanılmasının sebebi, kolay istifenmesi ve gerçekten çok sağlam olması.