Plastik sandalye alırken dikkat edilmesi gerekenler
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :20 Şubat 2019 23:19

Plastik sandalye alırken nelere dikkat edilmeli

    Modern plastik sandalyeler, güneş altında kuruyup çatlayan, kısa ömürlü modellerden oldukça uzak. Bunu sağlayan en önemli şey, modern toplum sanatçılarının ellerinde harika modellere dönüşmesi. Eero saarinen, Charles Eames, Philippe Starck, Hee Welling gibi tasarımcıların ellerinde şahesere dönüşen plastik sandalyelerde kullanılan malzemeler de artık modern.

eero saarinen ve eşi

Örneğin, sağlığa zararsız olmasıyla bilinen polipropilen, uzun yıllardır insanların birebir temas ettiği ürünlerde kullanılır. Hatta o kadar zararsız ki ameliyat ipliği olarak da kullanılır. Fakat polipropilenin en büyük dezavantajı, güneşe karşı dayanıksız olmasıdır. Buna rağmen tüm plastik sandalye modellerinde kullanılmaya devam edilir. Peki polipropilen ile üretilmiş bir Eames sandalye’nin dayanıklı olarak satışa sunulmasının sebebi nedir? Eskiden sadece polipropilen ham olarak kullanılırdı. Fakat durum artık böyle değil. Güneşe karşı dayanıklı olabilmesi için ultraviyole koruyucular ile birlikte eritilmeye başlandı. Bu örnek HAY sandalye ile çoğaltılabilir.

 

    Buradan şu sonuç çıkarılabilir, plastik sandalye alırken, kullanılan malzemenin UV ışınlarına dayanıklı olup olmadığı gerçekten çok önemlidir. Eğer böyle değilse kullanım ömrü sadece bir yıl olacaktır. Bu durumun bir benzeri ise en ünlü metal sandalyelerden olan Tolix sandalye’de yaşanır. Eğer kullanılan boya, kaliteli bir statik boyama değilse uzun ömürlü bir kullanım vadetmeyecektir. Sadece dayanıklı malzeme kullanılması da yetmiyor tabii ki. Sandalye alırken, rahatlık da gözetilmelidir. Yerli firmaların ürettiği Eames sandalye modelleri, sırt kısmının çok esnek olması sebebiyle kırılacakmış hissi verir ve son derece rahatsızdır. En azından 2019 itibariyle üretilenlerde bu şekilde. İthal olarak gelen Eames sandalyelerde ise böyle bir durum söz konusu değil. Gerçek kayın ağacı ayak kullanılan ithal Eamesler, oldukça zarif bir ayak tasarımına sahipken, yerli olanlarda kalın torna ayak kullanılmış ve hoş bir görüntü yarattığı söylenemez.