Philippe Starck Kimdir?
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :18 Mart 2019 20:27

Philippe Starck Kimdir?

1949 Paris doğumlu Fransız tasarımcı Philippe Starck, mimarlığının yanında genel amaçlı tasarımlara da imza atmıştır. Steve Jobs’un “Venüs” isimli yatını tasarlayan Starck aynı zamanda sandalye tasarımı da yapabilecek kadar geniş spektrumda eserler vermektedir. Aynı zamanda İstiklal caddesinde bulunan “Mama Shelter” otelinin de tasarımcısıdır. Oteldeki tuzluklardan terasına kadar her detayı düşünmüş. Xiaomi MI MIX telefonunun da tasarımcılığını üstlenmiş Starck, her alanda başarılı işlere imza atmıştır. “Bir iskemleyi çizmem yaklaşık 10 dakikamı alıyor,bir otel tasarlamam ise 2 gün sürüyor.250 objeyi aynı anda çiziyorum.” diyen Starck ne kadar çok yönlü bir tasarımcı olduğunu göstermiş oluyor.

Uçak tasarımcısı olan babasının etkisinde kalan Philippe, küçüklüğünden beri kağıtlar, kartonlar ve yapıştırıcılarla bir şeyler tasarlamaya hevesli olmuş. Paris’teki Ecole Nissim de Camondo okulunda tasarım eğitimi aldıktan sonra 1979 yılında Starck Product adından bir şirket kurmuş. Bazı eserleri ise şöyle:

M social Design Hotel

Philippe Starck tasarımı bir otel

“Philippe Starck'ın kozmopolit vizyonu, video ve projeksiyon gibi farklı medya türlerini kullanarak yeni bir önemsizlik kavramı oluşturmasına yardımcı olur. M Sosyal Singapur'un bir buluşma yeri olmasını, arkadaşlık, topluluk ve yeni deneyimler geliştiren bağımsız ruhların bir araya gelmesini istedi. Meraklı, kaşif ve hayal etmeye cesaret edenler için bir otel.” - Luxxu.com

Ghost Chair

hayalet sandalye

Barok stilini en iyi yansıtan plastik sandalye modeli olan Ghost Chair, Starck’ın içerisinde tasarım olan her alanda başarılı olduğunun bir ispatı niteliğinde. Tasarladığı iskemlelerin bar sandalyesi formlarını da tasarlamaktadır.

Masters Chair

masters chair

Eames sandalye, Tulip sandalye ve Arne Jacobsen’in “Serie 7” sandalyesinin çizgilerinin birleşimiyle yaratılmış dahiyenie bir tasarım.