Dünyanın En Popüler 10 Sandalyesi
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :13 Mart 2019 15:36

En Popüler 10 Sandalye Modeli

DesignedCult Furniture Blog'un En İyi 10 İkonik Sandalyesi

Eames Lounge sandalyesinin eski ilanlarından biri “Günümüzde iyi bir sandalye bulmak zor” dedi. Ama ne iyi bir sandalye yapar? Bizim için iyi bir sandalye rahattır ancak tasarımdan ödün vermeyen bir sandalyedir. Arne Jacobsen'in ellerinden Marcel Breuer'e kadar favori ikonik sandalyelerimizi paylaşmak istiyoruz. Bu ikonik sandalyeler çağlar boyunca yapmış ve bugün hala birçok kişi tarafından seviliyor! Kusursuz tasarımlarıyla dikkat çeken bu sandalyeler sizin başlangıç noktanız.

 

1. Eames Lounge Chair

Büyük, cesur ikonik bir sandalyeyle başlayalım, bunu tahmin edebilirsiniz: Charles ve Ray Eames'in Eames Lounge Chair’i. Bu koltuğun eşdeğeri yok, sahadaki tüm yarışmacılara isabet ediyor.

Eames Koltuğu

Anında tanınabilir Eames Lounge 1956 yılında Charles ve Ray Eames çifti tarafından tasarlandı. Tasarımı bir klasik yapmayı amaçlamıyorlardı, amacı sadece mevcut koltukları iyileştirmekti. Her şeyden önce rahat ve "eldiven gibi oturan" bir koltuk yapmak (beyzbol eldiveni ile aynı sıcaklıkta görünmesini istediler). Dürüst olalım, sadece bir kitap kapmak, bulut benzeri bir yere oturmak ve etrafınızdaki her şeyi unutmak istemez misiniz? Tabii ki de istersiniz.

 

Resimde gösterilen Eames koltuğu Kopenhag'daki bir eve güzelce yerleştirilmiş. Fotoğraf Line Thit Klein ve Helen Wiggers tarafından çekildi.

 

2. Eames Sandalye

Ama tabii! Bazıları bu sandalyeyi her yerde görmekten bıktıklarını ve yorgun olduklarını söyleyebilirler, ancak Eames sandalyesi her yerde iyi bir sebepten görüldü. Sadece sandalyeler rahat ve çok yönlü değil, aynı zamanda çok özelleştirilebilir. Birçok renk ve şekilde mevcuttur, taban / ayaklarda çok çeşitli, size uygun bir Eames sandalyeniz olabilir. Ve sadece sen! Bir Eyfel Kulesi'ne gidin ya da kolçaklı Eames'i ofisinizde ya da yemek masasında kullanın, hepsi size kalmış.

 

Charles ve Ray Eames'in Eames'in kabuk koltuklarının tekniğini ve tasarımını mükemmelleştirmek yıllar aldı ve sıkı çalışmaları kesinlikle karşılığını verdi.

eames sandalye

3. Arne Jacobsen'in Yumurta Sandalyesi

Eames çifti, ilk Eames koltuklarını yarışma için hazırladı (bir çok sandalyeyi hazırladı). Ancak Arne Jacobsen, aklında olan tek bir sandalye ile hazırlandı.

Yumurta sandalyesi, Jacobsen'in 1958'de tasarladığı Kopenhag'ın hemen dışındaki bir sandalyeydi. Bir otelde (Radisson SAS) kullanılmak üzere tasarlandı, ancak ikonik, unutulmaz şekliyle kitlelere ulaştı.

Stylizimo'dan Nina Holst'tan çarpıcı bir fotoğrafın altında. Mükemmel.

Egg sandalye

4. Jean Prouvé'nin Standart Sandalyesi

Bu standardı yapmak istiyoruz: mükemmel bir endüstriyel çizgilere sahip karmaşık olmayan sağlam bir tasarım. Toplama yayınlarımızdan birinden:

 

“Prouvé bir mühendis, mimar, demirci ustasıydı ve genel olarak ayrıntılara büyük özen gösteren çok yetenekli bir insandı. 1931'de Prouvé, diğer büyük tasarımcı ve mimarlarla çalıştığı atölye Atölyeleri Jean Prouvé'yi açtı. Charlotte Perriand ve Le Corbusier gibi harika isimler düşünün. ”

 

Fotoğraf Sean Fennesy.

Standart sandalye

5. Hans J. Wegner tarafından Wishbone Sandalye

Yardım edemeyeceğin, sevip takdir edeceğin sandalyelerden biri. İşçiliği ve güzel tasarımı zamansız; 1949'da Hans Jørgensen tarafından tasarlandı ve o zamandan beri üretimde. Wishbone koltuğu en ünlü sandalye tasarımlarından biri olabilir. Ve ömrü boyunca yüzlerce (!) Sandalyeyi tasarladığı gerçeğini göz önüne alarak, bir şey söylüyor!

 

Jennifer Kathryn Photography ile fotoğraf

Wishborne sandalye

6. CH88 BY HANS J. WEGNER

İlk 10'ımızda Hans Wegner tarafından iki sandalyemizin olması şaşırtıcı değildi. Wegner 1955'te sofistike CH88 sandalyesini tasarladı, ancak bugüne kadar hiç üretime girmedi. Çıplak bir güzellik.

 

A Merry Mishap tarafından görüntü.

CH88 sandalye

7. PHILIPPE STARCK; Hayalet Sandalye

Bu, şimdiye kadar yapılmış en ironik 10 ironik sandalyede listelenebilecek bir sandalye: Philippe Starck'ın Hayalet Sandalyesi. 2002 yılında tasarlanan bu sandalye, ilk on listemize rahatlıkla giren ve en kolay incelenebilen özellikte, en genç sandalyedir. Bu sandalyeler zarif küçük evler veya ironiyi sevenler için harikadır, sandalyeye eğlenceli bir şekilde eğilen herkes için mükemmeldir. Aferin Philippe! Ayrıca ilk şeffaf plastik sandalye modelidir.

hayalet sandalye, elizabeth sandalye

8. Penyez Bar sandalyesi

Dünyada olmasa da ülkemizde son derece popüler olan ve bar sandalyesi modeli olan penyez, son derece şık. İsminin nereden geldiği hala merak konusu. Zeynep isminin tersten okunuşu olduğu yönünde spekülasyonlar mevcut. Büyük ihtimalle de öyle. Tasarımcısının ismi veya tasarlayan kişinin kızının ismi Zeynep olabilir.

penyez bar sandalyesi

9. Tolix sandalye

Xavier Pauchard’ın ünlü tasarımı Tolix sandalyeyi yazmadan bu içeriği gerçekten tamamlamış olamayız. Endüstriyel tasarımın öncülerinden olan Xavier, bu sandalyeyi ilk olarak Fransız savaş gemilerinde kullanmak için tasarladı.

tolix sandalye

10. WASSILY SANDALYE - MARCEL BREUER

Ve son olarak, listemizdeki en eski sandalyelerden biri, pek çok trend belirleyen ve herkese ilham veren bir sandalye: Marcel Breuer'ın Wassily sandalyesi. 1925-1926'da (!) Tasarlanan Wassily sandalyesi şimdiye kadar yapılmış en ikonik sandalyelerden biridir. Aslında Model B3 sandalyesi, Wassily değil, yıllar sonra yeniden üretildiği sandalyeye verilen bir isimdi.


 

Neredeyse hiç şansa ihtiyacı olmayan sağlam ve kusursuz bisiklet tasarımından ilham alan Breuer, bükülmüş çelik boru ile deney yapmaya başladı. Ve bu şık sandalye sonuç oldu. Knoll üzerinden.

wassily sandalye

Kaynaklar: Cult Furniture, miosedia