Statik Boyama Nedir? Elektrostatik boyama neden yapılır?
whatsapp logosu
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :03 Mart 2019 00:11

Elektrostatik boya nedir

    Elektrostatik fırın boyama, içeriğinde solvent olmayan bir kaplama metodudur. Solvent son derece kanserojen bir madde olduğundan, insan kullanımına sunulan mobilyaların yüzeyini kaplamada kullanılamaz.

    Yüzeyi kaplayan malzeme, çok ince toz partiküllerinin son kat tabakasını kaplamasıyla yerleşir. Toz boya partikülleri, statik boyama tabancasından geçerken elektrostatik yüklenir ve mobilyanın (Tolix sandalye, tel sandalye vb.) üzerine yapışır. Boyanın mobilyanın üzerine tam olarak yapışması için metal mobilyanın çok iyi topraklanması gereklidir.

    Tüm yüzeye yayılan toz partiküller 190 – 200 santigrat derece fırın ısısında eriyerek tüm yüzeye yayılır ve boyama işlemi tamamlanır. Elektrostatik toz boyamanın avantajı, dayanıklı olması ve çevre dostu olmasıyla sınırlı değildir.

    Geniş bir renk yelpazesinde boyama yapabilirsiniz. Bknz. (RAL renkleri). Boyama sırasında, fazladan boya kullanımı, statik boyama fırınındaki geri toplama mekanizması sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma kazandırılır. Ve bu, ekonomik bir boyama yöntemi olmasını desteklemektedir.