Eames Sandalye Nasıl Üretilir? Eames Sandalye Nedir?
whatsapp logosu
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :08 Şubat 2019 23:53

Eames Sandalye Nasıl Üretilir?

 

"Mimarın ya da tasarımcının rolü, hepsi enerjisinin, misafirlerinin ihtiyaçlarını - binaya girenleri ve içindeki nesneleri kullanmasını tahmin etmeye çalışmak - içine girdiği, çok iyi ve düşünceli bir evsahibinin rolü." Charles Eames

Herman Miller, çağdaş tasarımların yanı sıra, Charles ve Ray Eames tarafından tasarlananlar da dahil olmak üzere klasik parçalar üretmeye devam eden bir mobilya tasarım ve üretim şirketidir. Firmanın tasarımcı ikilisi ile olan ilişkisi, Eames'in Kalıplı Kontrplak sandalyelerini ve klasik Chaise Lounge'ı geliştirmek için birlikte çalıştığı 1940'lara dayanıyor.

Kontrplak eğriliği ve yeni teknolojiler ve malzemeler kullanarak organik formların inşası üzerine uzun süren bir araştırmayı takiben, mimarlar çifti bugün hala üretilmekte olan ikonik bir tasarım olan Shell Chair'ı geliştirdiler. Kabuk Koltuğu'nın gelişimi hakkında daha fazla bilgi edinin ve moladan sonra nasıl inşa edildiğini görün.

charles ve ray eames çifti

 

“Detaylar detayları değil, ürünü yapıyorlar.” Charles ve Ray Eames

Standart üst kabuk tasarımının tarihi 1950'deki ilk çıkışından 10 yıl önce başladı. Ray ile evlenmeden yıllar önce Charles, kontrplak kalıplama tekniklerini deniyordu ve çabaları, sedyeler, ateller ve hatta tasarım objeler gibi nesnelerin tasarımına neden oldu. Hatta ABD donanması için bile tasarladı.

Savaş bittikten ve ikisi evlendikten sonra, Eamesler kitlesel olarak üretilebilecek bir sandalye yaratma olasılığını araştırmak için geri döndü. Çabalarına rağmen, sadece bir “tek kabuk” kullanarak kavisli bir kontrplak sandalye oluşturma konusunda yetersiz kalıyorlardı (ancak bu deney sayesinde Eames Plywood Başkanı doğdu).

Kontrplak Sandalyesinin ilk çıkışından iki yıl sonra, MoMA’nın Düşük Maliyetli Mobilya Tasarımı için Uluslararası Yarışması için kalıplanmış metalde sadece bir “kabuk” kullanarak bir sandalye oluşturdular. İkinci sırada yer aldılar, ama prototip çok maliyetliydi, bu yüzden fiberglasla güçlendirilmiş plastik gibi yeni malzemeleri aramaya başladılar.

Bu araştırmadan bugün sunduğumuz sandalye doğdu, serideki ilk plastik sandalye oldu. Yıllar boyunca, sandalye, diğer renk ve şekillerde ve farklı döşeme seçenekleri ile üretilmiştir, bu da sadece tekrarlanabilir değil, aynı zamanda özelleştirilebilir.

Bugün, Herman Miller,% 100 geri dönüştürülebilir polipropilen içeren, orijinal koltuk tasarımının tam bir kopyasını üretmektedir. Aşağıdaki sandalyenin 12 aşamalı üretim sürecine bakın.

1. Renkli reçine tanklarda karıştırılır.

 

Oto endüstrisinden teknolojiyi kullanarak, yeni reçine cam elyafı “monomer içermez” ve uçucu organik bileşikler (VOC'ler) veya diğer Tehlikeli Hava Kirleticileri (HAP'ler) yaymadan işlenerek, termal oksitleyicilere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

2. Preformlar CNC makinesinden çıkarılır ve incelenir.

 

Yeni sandalyeler için preformlar oluşturmak için, genellikle fiberglas üretmek için kullanılan geleneksel "ıslak işlem" yerine "kuru bir bağlayıcı işlemi" kullanılır. “Kuru bağlayıcı” yönteminde, fiberglas telleri CNC makinesi tarafından kabuk şekilli bir elek üzerine üflenirler. Vakum, havaya üflenip “ıslak bir yapıştırıcı ile tutturulmak yerine, gevşek parçacıkların içerilmesini sağlar. “Geleneksel üretim sürecinde olduğu gibi, bu sırada, bazı ipliklerin erimesi ve preformun şeklinin korunması için ısı uygulanmaktadır, sadece şu anda bir insan eli, inceleme yapmak için ön formla temas etmektedir. temizle.

3. Reçine preforma uygulanır.

 

Fiberglas preform bir beşiğe yerleştirilmiştir. İşçiler, ihtiyaç duyulan tam miktarı hesaplamak için reçineyi tartar ve daha sonra preformun üzerine dökerler. Reçine yumuşatılır ve bir el aleti kullanılarak yayılır.

4. Reçine kaplı preform bir prese yerleştirilir.

 

Reçine ön forma eşit olarak uygulandıktan sonra, kabuk ısı ve basıncın uygulandığı bir pres üzerine yerleştirilir. Pres ayrıca, zımparalama işleminden önce fazla cam elyafı ortadan kaldırmak için sandalyenin kenarı boyunca kesilir.

5. Kabuk denetlenir.

 

 

Pres tarafından kesildikten sonra hala sandalyeye yapışmış olan herhangi bir fazla ön el, el ile ortadan kaldırılır ve görsel olarak denetlenecek şekilde kabuğun çıkarılması sağlanır. Her kullanımdan sonra pres temizlenir.

6. Kenarlar zımparalanır.

 

Kabuğun kenarları elle zımparalanır ve daha sonra elektrikli bir zımpara ile tamamlanır. Sandalye daha sonra temizlenir ve son incelemesi için gönderilir.

7. Şok emiciler kabuğun tabanına bağlanır.

 

Şokların etkin bir şekilde takılabilmesi için kabukların alt kısmı temizlenir. Son zamanlarda temizlenen sandalyeler tepsiler yoluyla taşınırken ve darbelerin üzerine yerleştirilirken, her bir şoka monte edilmiş bir yapıştırıcı eklenir. Sandalyeler daha sonra iki gün boyunca basınçlı bir kurutma rafına yerleştirilir.

8. Şok emiciler test edilir.

Şok emiciler manuel olarak test edilir.

 

9. Ayaklar üst kabuğa bağlanır.

Her sandalye, alacağı taban tipini belirtmek için bir çıkartma ile işaretlenmiştir. Her bir taban daha sonra elle seçilir ve ayrı ayrı takılır.

10. Paketleme ve gönderme.

Ve ürünler gönderime hazır.

Eames Sandalye modellerimizi incelemek için, plastik sandalye kategorimize göz atın.