Charles Eames Kimdir?
miosedia.com logosu.

Düzenleme tarihi :21 Mart 2019 21:39

Charles Eames kimdir?

charles eames

1907’de Birleşik Devletlerde dünyaya gelen Charles Eames, Eşi Ray Eames ile birlikte mimari tarihinin en önemli figürlerinden birisi olmuştur. İkinci Dünya savaşından sonraki dönemde en yenilikçi ve ihtiyaca yönelik tasarımlara imza atmışlardır. Eames çiftinin en öne çıkan özellikleri, üne kavuşmasını sağlayan, mimari estetiği endüstriyel tarzla birleştirmeleri ve ucuz ürün üretmeleridir. Herkes için tasarım düsturuyla hareket eden çift, savaştan sonraki mobilya ihtiyacına endüstriyel bir çözüm üretmiştir. St. Louis’de bulunan Washington Üniversitesinde mimarlık okuduktan sonra, modern bakış açısı yüzünden okuldan atıldı.

Daha sonra Eero Sarinen tarafından davet edildiği Cranbrook Sanat Akademisi’nde Endüstriyel Tasarım bölüm başkanı oldu. Eero Saarinen ile tasarladıkları sandalye, New Yort müzesi MOMA ödülüne layık görüldü.

Uçak imalatında kullanılan hidrolik presleme yöntemini, mobilyada kullanan ilk isim olan Eames çifti, çelik yapılı konut çalışmalarıyla da ünlenmiştir. Mobilyada olduğu gibi, konut işinde de herkesin ulaşabileceği düşük maliyetli ve sağlam konutlar üretmiştir. Aynı zamanda yüze yakın kısa film de yönetmiştir.

Sandalye alanında da çokça yeniliğe imza atmıştır. Örneğin ülkemizde de son derece popülerleşen tel sandalye modelinin ilk tasarımcısı kendisidir. Ayrıca eames sandalye olarak bilgiğimiz, asıl adı DSW olan sandalye de Eames çifti tarafından tasarlanmıştır. Ahşap sandalye, plastik sandalye ve metal sandalyeler üzerine çalışma yürütmüştür. İlgi alanımız gereği tasarladığı ve hali hazırda sitemizde de bazı modelleri satışta olan sandalye modellerinin bazıları aşağıdadır.

1. Tel sandalye

tel sandalye

Onlarca telin yüzlerce kez birbirine kaynaklanmasıyla üretilen tel sandalye modeli, Eames’lerin dahiyene sayılabilecek tasarımlarındandır.

2. DSW Chair

eames sandalye

Aynı zamanda Eyfel ayaklı sandalye olarak bilinen, ülkemizde bilinen adıyla Eames sandalye, polipropilen malzemeden üretilmiştir. Bu malzemeyi kullanmasının sebebi esnek olması ve kolay şekillendirilebilmesidir. Kendisinde sonra bar sandalyesi modelleri de üretilmiştir DSW’nin.

3. Eames Lounge Chair(Ottoman Chair)

eames ottoman chair

Dünyada en bilinen ve elit tabakanın en çok tercih ettiği model olan Lounge Chair, Charles Eames denilince akla gelen ilk modeller arasında.

Burada sayılanlar Charles Eames’in ürettiklerinin çok çok küçük bir kısmına tekabül ediyor. Özellikle sandalye alanında daha birçok tasarıma imza atmış ve tasarım alanında bir dahi olarak kabul edilmiştir. Chales Eames 1978 yılında hayata gözlerini yummuştur.